19 СІЧНЯ – СВЯТО ВОДОХРЕЩА АБО ЙОРДАН

19 січня християни святкують Водохреща — третє і завершальне велике свято різдвяно-новорічного циклу. Як співається в коляді: «А той третій празник – Святе Водохреща». Хрещення Господнє —велике свято, яке в народі має назву Йордан, або Водохреща. Із Хрещенням Господнім пов’язують хрещення в Йордані Христа. Коли Ісус Христос досяг 30-річного віку, він прийняв хрещення від Івана Хрестителя в річці Йордані. Коли вийшов на берег – з небес почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм Сином. І на нього зійшов Святий Дух в образі голуба. Звідси ще одна назва свята — Богоявлення. В цей день від найдавніших часів християнська церква вважає освячену йорданську воду за велику святість. Її бережуть цілий рік, ласкаво називаючи “водичкою-йорданичкою”. Ця вода має силу очищувати і зцілювати душу й тіло людини. Йорданською водою також скроплюють оселю, щоб оминало всяке нещастя і гарно велося в домі. Деякі священики навіть переконані, що не існує ліків кращих за святу воду. І що цікаво незрозумілим залишається той факт, як свячена йорданська вода не псується, не має поганого запаху, і може довго зберігатися. Кажуть, що, може, срібло помагає, яке є на багатьох хрестах у священиків. Люди вірять, що у цей день вода очищає та стає цілющою, тому усі бажаючі занурюються в ополонку, щоб бути здоровими цілий рік.

Однією з головних традицій свята 19 січня вважається купання в ополонці. Історія цього ритуалу налічує вже кілька сотень століть, беручи початок біля витоків християнства. Адже свято присвячене Хрещенню Ісуса Христа у водах Йордані. Сучасна “йордань”, як називається ополонка на Водохреща, має вигляд хрестоподібного вирізу в кризі, яка потім освячується церковнослужителями.

Одні люди пірнають в ополонку, щоб перевірити себе, інші здійснюють обмивання за покликом душі, щоб очиститися від гріхів і стати духовно сильніше, а хтось просто вважає це модним. Вважається, що купання в ополонці для здоров’я несе користь у вигляді загартовування і зміцнення імунітету. Як би там не було, пірнати в ополонку без підготовки не можна, адже це загрожує негативними наслідками.

Державна служба з надзвичайних ситуацій рекомендує на Водохреща, дотримуватися основних правил купання, їх дотримання допоможе зберегти своє здоров’я:

  • до Водохреща загартуйте організм;
  • купайтеся у присутності рятувальників та медиків;
  • категорично забороняється вживати алкогольні напої;
  • обирати водойму із безпечним спуском;
  • перед зануренням у воду варто виконати кілька фізичних вправ, аби розігріти тіло;
  • не стрибати і не пірнати різко у воду;
  • перебувайте у воді не більше 10 секунд;
  • після пірнання варто одразу одягнути теплий одяг і випити гарячого чаю;
  • не допускайте купання дітей без нагляду дорослих.

Якщо бажаєте випробувати себе та зануритись у воду «Зелена аптека» запрошує на Свято Водохреща 19 січня о 12.00 на березі річки Стугни (міський пляж).